Μαγική έναρξη!

Λένε ότι η καλή μέρα απ’ το πρωί φαίνεται και ελπίζουμε αυτό το ρητό να ισχύει και για τη φετινή διοργάνωση του Six Nations. Σ’αυτή την περίπτωση, δεδομένης της πρεμιέρας όλων των ομάδων το Σαββατοκύριακο της 4ης και 5ης Φλεβάρη, το τουρνουά του 2017 προμηνύεται συναρπαστικό. Σε αντίθεση με τη “χλιαρή” διοργάνωση του 2016, οι ομάδες φέτος φαίνονται πιο έτοιμες, με περισσότερη εμπειρία και σιγουριά στην ανάπτυξη ενός αγωνιστικού πλάνου, ενώ, πέρα από την παραδοσιακά πιο αδύναμη Ιταλία, όλα τα αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα φαίνεται να έχουν βρει μια ξεχωριστή ταυτότητα.

Επιπροσθέτως, το νέο σύστημα βαθμολογίας, με την εισαγωγή του μπόνους, με τρόπο αντίστοιχο με όλες τις διεθνείς διοργανώσεις, προσφέρει νέο κίνητρο για πιο επιθετικό παιχνίδι καθώς και την αναζήτηση πόντων καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα από τις ομάδες που δε μπορούν να ανατρέψουν το σκορ.

ΣΚΩΤΙΑ – ΙΡΛΑΝΔΙΑ 27-22

Στην πρεμιέρα του τουρνουά, το Murrayfield φόρεσε τα γιορτινά του και η Σκωτία, με μεγαλύτερες φιλοδοξίες από τα προηγούμενα χρόνια και τον τεχνικό Vern Cotter να συμμετέχει στο τελευταίο του Six Nations με τα καρό χρώματα των Highlanders, υποδέχτηκε την Ιρλανδία. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους οικοδεσπότες, καθώς ο Stuart Hogg, που για μια ακόμα φορά έκανε μια θρυλική εμφάνιση με τα εθνικά χρώματα, κατάφερε να πετύχει 2 tries στο 8ο και 20ο λεπτό, που με τα conversions του Laidlaw έδωσαν ένα προβάδισμα 14 πόντων. Η Ιρλανδία απάντησε αρχικά με το try του Earls, πριν ο Dunbar ολοκληρώσει το επιθετικό κρεσέντο του πρώτου ημιχρόνου για τους Σκωτσέζους, με try στο 28ο λεπτό. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 21-8 και η Σκωτία έλαμπε τόσο που λίγοι θα περίμεναν ότι οι Ιρλανδοί μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι απ’αυτό το παιχνίδι.

Όμως η επανάληψη ήταν διαφορετική. Η Ιρλανδία βρήκε τις λύσεις επιθετικά και πέτυχε το try με τον Henderson στο 47ο λεπτό, ενώ το τρίτο try για την ομάδα του σκόραρε ο εκπληκτικός fly-half Paddy Jackson που αναπλήρωσε εξαιρετικά το κενό του τραυματία Jonathan Sexton. Το conversion του Jackson στο προσωπικό του try έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στην Ιρλανδία, με σκορ 22-21, όμως οι Σκωτσέζοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ψάχνοντας να βρουν τους πόντους που θα τους έβαζαν και πάλι μπροστά στο σκορ, κέρδισαν ένα penalty στο 72’, στο οποίο ο Laidlaw δεν αστόχησε, ενώ στο 80’ ο Σκωτσέζος scrum-half και αρχηγός της ομάδας του, ευστόχησε σε ακόμα ένα penalty ώστε να κλειδώσει τη νίκη και να γράψει το τελικό σκορ 27-22.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη νίκη της Σκωτίας στην επόχή του Six Nations (από το 2000 και μετά) με την τελευταία να έχει σημειωθεί 11 χρόνια νωρίτερα, στις 5 Φλεβάρη του 2006 και πάλι στο Murrayfield με αντίπαλο τη Γαλλία.

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Σκωτία – Ιρλανδία:

ΑΓΓΛΙΑ – ΓΑΛΛΙΑ 19-16

Το Crunch, η αναμέτρηση ανάμεσα στις εθνικές ομάδες της Αγγλίας και της Γαλλίας, υπό οποιεσδήποτε συνθήκες, θα είναι πάντα μία από τις πιο θρυλικές αναμετρήσεις στο ράγκμπι. Μια ακόμα τέτοια μεγάλη αναμέτρηση περιείχε η πρεμιέρα του φετινού τουρνουά, με το Twickenham να ανοίγει τις πόρτες και τα φώτα του για τις εθνικές ομάδες των δύο χωρών και τους 81902 θεατές που γέμισαν ασφυκτικά κάθε γωνιά του για να γίνουν μάρτυρες ακόμα μιας ιστορικής στιγμής. Η εν ενεργεία πρωταθλήτρια και φαβορί της φετινής διοργάνωσης, Αγγλία, αντιμετώπιζε μια Γαλλία-μυστήριο, που όλοι περίμεναν να δουν πόσο έχει βελτιωθεί σε σχέση με τα “πέτρινα χρόνια” της τεχνικής ηγεσίας του Philippe Saint-André (2011-2015).

Η Γαλλία ήταν όντως η θετική έκπληξη της αναμέτρησης. Η ομάδα του Guy Novés είχε στρατηγικό πλάνο, είχε θέληση να κοιτάξει στα ίσα τον αντίπαλό της, είχε δύναμη σε όλες τις φάσεις, είχε παίχτες που ξεχώριζαν, όπως ο επικός “King Louis” Picamoles, ο Gourdon και ο Spedding, ενώ αιφνιδίασε τους νωχελικούς Άγγλους του πρώτου ημιχρόνου κερδίζοντας penalties που ο (ασυνήθιστα) εύστοχος Lopez μετέτρεπε σε …τρίποντα. Η Γαλλία του πρώτου ημιχρόνου ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του αγώνα και το 9-9, που ήταν και το σκορ της ανάπαυλας μάλλον την αδικούσε. Ωστόσο, φανέρωνε το πρόβλημα που ακόμα έχουν οι bleus, την αναποτελεσματικότητα στο να μετουσιώνουν την υπεροχή τους σε πόντους, ένα πρόβλημα που επί Eddie Jones έχει ξεπεράσει η Αγγλία.

Ότι δεν πήρε στο πρώτο ημίχρονο η Γαλλία, δηλαδή ένα try, το κατάφερε στην επανάληψη, με τον Rabah Slimani να σκοράρει κάτω από τα αγγλικά δοκάρια και με το conversion του Lopez το σκορ να γίνεται 12-16 στο 60ο λεπτό. Προγανώς μιλάμε για μια μαγική εικόνα, δεδομένης της εικόνας της Γαλλίας τα τελευταία χρόνια και του γεγονότος ότι η τελευταία νίκη της στο Twickenham συνέβη πριν 12 χρόνια (13/2/2005), με διαφορά μάλιστα μόλις ενός πόντου (17-18). Τον άσο από το μανίκι (ή από τον πάγκο) τράβηξε όμως στο τέλος ο Eddie Jones, που ρίχνοντας μέσα στον αγωνιστικό χώρο μια εκπληκτική και φρέσκια πεντάδα (Mullan, Haskell, Care, Te’o και Nowell) κατάφερε να αλλάξει άρδην την εικόνα της αναμέτρησης στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα. Χρειάστηκαν μόλις δύο λεπτά ώστε να βρεθεί ο χώρος και ο Ben Te’o να σημειώσει το χρυσό try, που έδωσε τη μεγάλης σημασίας νίκη στην ομάδα του, με σκορ 19-16.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Γαλλίας σε πρεμιέρα από το 2013, χρονιά που κατέλαβε την τελευταία θέση στο τουρνουά. Ωστόσο, φέτος τα πράγματα μοιάζουν διαφορετικά και αυτή η υποσχόμενη γαλλική ομάδα έχει πολλά να αποδείξει απέναντι στους πολύ δυνατούς αντιπάλους που θα αντιμετωπίσει στις επόμενες αγωνιστικές.

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Αγγλία – Γαλλία:

ΙΤΑΛΙΑ – ΟΥΑΛΙΑ 7-33

Αγώνας ενός ημιχρόνου ήταν αυτός που διεξήχθη στο Olimpico ανάμεσα στην Ιταλία και την Ουαλία. Οι γηπεδούχοι, που δεν έχουν δείξει τα τελευταία χρόνια σημάδια βελτίωσης, πέρα από κάποιες νίκες-πυροτεχνήματα, κατάφεραν να εντυπωσιάσουν με την πολύ δυνατή είσοδό τους. Κερδίζοντας όλες τις μονομαχίες και έχοντας στη διαθεσή τους έναν σεληνιασμένο Sergio Parisse, οι azzuri έδειξαν ότι μπορεί να πετύχαιναν τη μεγάλη έκπληξη της πρεμιέρας. Την ίδια στιγμή οι άστοχες επιλογές της Ουαλίας, που μάλλον πίστεψε ότι δε θα βρει σοβαρή αντίσταση (touch penalties, χαμένα kicks από τον Halfpenny) οδήγησαν τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 7-3.

Στην επανάληψη, ωστόσο, οι Ουαλοί εμφανίστηκαν σοβαροί (δε γράφουμε πιο σοβαροί, γιατί στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καθόλου). Πετυχαίνοντας 3 tries και κυριαρχώντας απόλυτα στο τεραίν του Olimpico, πήραν μια ευρεία νίκη, σκοράροντας 30 πόντους χωρίς απάντηση και διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 7-33. Ωστόσο, η καθυστερημένη εκκίνησή τους κόστισε το επιθετικό μπόνους, που μπορεί να αποβεί και κρίσιμο στη φετινή διοργάνωση.