Press "Enter" to skip to content

Αγγλία και Γαλλία ζευγάρωσαν τις νίκες τους, επίδειξη δύναμης η Ουαλία

Το Six Nations του 2016 συνεχίστηκε με τις παραδοσιακές δυνάμεις και αντιπάλους, Αγγλία και Γαλλία, να ζευγαρώνουν τις νίκες τους, όχι όμως με τον ίδιο τρόπο, δεδομένης και της διαφοράς δυναμικής των αντιπάλων τους. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, από το 50ο λεπτό και μετά, οι Άγγλοι άλωσαν το Olimpico για ακόμα μια φορά, ενώ η Γαλλία πανηγύρισε την πρώτη νίκη της επί των Ιρλανδών μετά από 4,5 χρόνια. Στην κέλτικη μάχη του Millennium (ακόμα κι αν τώρα ονομάζεται Principality Stadium), η Ουαλία έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην ομάδα της Σκωτίας που δε μπόρεσε από τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου να ακολουθήσει το ρυθμό της.

ΓΑΛΛΙΑ – ΙΡΛΑΝΔΙΑ

fraire

Στο Stade de France διεξήχθη το μεγάλο ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής. Οι Ιρλανδοί, που 2 χρόνια πριν είχαν πανηγυρίσει μια οριακή αλλά τεράστιας σημασίας νίκη στο ίδιο γήπεδο, κερδίζοντας τον τίτλο του 2014, είχαν σκοπό με αρκετές απουσίες να αποδείξουν ότι παραμένουν στο ίδιο υψηλό επίπεδο που μπορεί να τους επιτρέψει να διεκδικήσουν έναν τρίτο στη σειρά ενθρονισμό στην κορυφή του ευρωπαϊκού ράγκμπι. Όμως η απουσία παιχτών-κλειδιών, που είτε αποχώρησαν πρόσφατα από την ιρλανδική ομάδα, είτε είναι τραυματίες, έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο στο να μη δούμε μια επανάληψη των τελευταίων αναμετρήσεων μεταξύ των δύο ομάδων, σε ένα παιχνίδι αρκετά διαφορετικό και από εκείνο που διεξήχθη λίγους μήνες πριν για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Οι καιρικές συνθήκες, με την έντονη βροχή, σίγουρα έκαναν πιο δύσκολο το έργο των Γάλλων παιχτών, που όπως φάνηκε και από την πρεμιέρα, προσπαθούν υπό τις οδηγίες του Guy Novès να αναπτύξουν ένα γρήγορο παιχνίδι, με αρκετή κυκλοφορία από τους three quarters. Ένας τέτοιος στόχος, ωστόσο, για μια ομάδα που δεν έχει ακόμα “δέσει” είναι αρκετά υψηλός, πόσο μάλιστα απέναντι σε μια πολύ ισχυρή σε μυική δύναμη ομάδα και υπό τέτοιες κακές καιρικές συνθήκες. Έτσι, το πλάνο της Γαλλίας άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο και επιστρέφοντας στο παιχνίδι δύναμης που τη χαρακτηρίζει τα τελευταία χρόνια, που κατακρίθηκε πολύ ως υπεύθυνο για τις αποτυχίες της εποχής Saint André, κατάφερε να δώσει τη λύση που χρειαζόταν.

Η λύση είχε όνομα και ήταν το try που πέτυχε στο 69o λεπτό ο Maxime Medard, που μαζί με το conversion του Plisson έδωσαν το ισχνό αλλά σημαντικότατο προβάδισμα στους γηπεδούχους, προκειμένου να πανηγυρίσουν τη δεύτερη σερί νίκη, εντός έδρας, σε ισάρριθμα παιχνίδια, πριν ξεκινήσουν το δύσκολο tour στην Ουαλία και τη Σκωτία.

ΟΥΑΛΙΑ – ΣΚΩΤΙΑ

walsco

Σε ένα παιχνίδι που ήταν πραγματική διαφήμιση για το ράγκμπι, η Ουαλία κατάφερε να δείξει την ανωτερότητά της απέναντι σε μια πολύ ελκυστική ομάδα της Σκωτίας, που συνέβαλε τα μέγιστα ώστε να γίνει αυτό το παιχνίδι ότι καλύτερο έχουμε δει στις δύο πρώτες αγωνιστικές του φετινού τουρνουά. Για την ακρίβεια, αν θέλουμε να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, πρέπει να καθορίσουμε τη σημαντικότερη στιγμή του παιχνιδιού. Αυτή ήταν η αποχώρηση του Stuart Hogg, του εκπληκτικού fullback των highlanders, ο οποίος αποχώρησε στο 20ο λεπτό κι ενώ το σκορ ήταν 7-7. Δεν είναι τυχαίο ότι στα στατιστικά στο τέλος του αγώνα, ο Hogg, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε μισό ημίχρονο, ήταν ανάμεσα στους 5 παίχτες με τα περισσότερα χιλιόμετρα, τη στιγμή που οι υπόλοιποι 4 ήταν όλοι Ουαλοί.

Η Ουαλία από το 20ο λεπτό και μετά κατάφερε να έχει μια σταθερή υπεροχή που μετουσιώθηκε σε tries από τους Roberts και North, στο 64ο και 70ο λεπτό αντίστοιχα, δίνοντας ένα σημαντικό προβάδισμα στους γηπεδούχους. Το τελευταίο try μάλιστα, του North, ήταν ένα χάρμα οφθαλμών, μια φάση για σεμινάριο ή για να χρησιμοποιηθεί σε αφιερώματα στην ομορφιά του αθλήματος.

Οι Σκωτσέζοι, που μπορούσαν να απαντήσουν στο επιθετικό ρεσιτάλ της Ουαλίας μόνο με penalties του Laidlaw, κατάφεραν στην εκπνοή σχεδόν της αναμέτρησης να πετύχουν ένα try με τον Duncan Taylor, που αν και έφερε το σκορ σε επίπεδα που να αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, δε μπόρεσε να αποσοβήσει τη δεύτερη ήττα σε ισάριθμούς αγώνες για τους φιλοξενούμενους.

ΙΤΑΛΙΑ – ΑΓΓΛΙΑ

itaeng

Στο Olimpico η αγωνία διήρκησε περίπου 50 λεπτά. Τότε ήταν που η ιταλική άμυνα άρχισε να βαραίνει, λόγω της κούρασης και ο εκπληκτικός Jonathan Joseph πήρε το όπλο του για να δώσει ακόμα μία, “παραδοσιακή” πλέον, ευρεία νίκη στην Αγγλία στη γη των Ρωμαίων. Μέχρι εκείνη την ώρα, ωστόο, το παιχνίδι ήταν εξαιρετικά κακή ποιότητας και πολύ αργό, με τους Ιταλούς να αρκούνται σε ένα άνευ τέλους κλείσιμο των διαδρόμων, με πολύ σκληρή άμυνα και καμία επιθετική προοπτική.

Η Ιταλία είναι γεγονός ότι ακόμα μια χρονιά δε μπόρεσε να πείσει, απέναντι στην Αγγλία, ότι έχει φτάσει το επίπεδο που χρειάζεται για να κοιτάξει στα ίσα όλους τους αντιπάλους της στο τουρνουά, 16 χρόνια μετά την πρώτη συμμετοχή της. Ακόμα ένα βαρύ σκορ από την ομάδα του Ρόδου, που ίσως ήταν και το καμπανάκι ότι κάτι πρέπει να αλλάξει στην ιταλική ομάδα, αν δε θέλει να παίζει ντέρμπι μόνο με τα ξαδέρφια από την άλλη μεριά των Άλπεων (τους Γάλλους), των οποίων έχει βρει καλύτερα το κουμπί.

Η συνέχεια θα δείξει αν οι Ιταλοί μπορούν το 2016 να κάνουν μια αρχή επιτυχιών, αντιμετωπίζοντας την κέλτικη τριάδα, κι αν οι Άγγλοι θα μπορέσουν επιτέλους να κατακτήσουν τον τίτλο του Βορείου Ημισφαιρίου, για πρώτη φορά μετά το 2011.

Η Βαθμολογία

Σάββατο 9 Σεπτεμβρίου16:30Ιρλανδία - Ρουμανία82-8Stade de Bordeaux, Bordeaux
Κυριακή 10 Σεπτεμβρίου18:45Νότια Αφρική - Σκωτία18-3Stade de Marseille, Marseille
Σάββατο 16 Σεπτεμβρίου22:00Ιρλανδία - Τόνγκα59-16Stade de la Beaujoire, Nantes
Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου16:00Νότια Αφρική - Ρουμανία76-0Stade de Bordeaux, Bordeaux
Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου22:00Νότια Αφρική - Ιρλανδία8-13Stade de France, Saint-Denis
Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου18:45Σκωτία - Τόνγκα45-17Stade de Nice, Nice
Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου22:00Σκωτία - Ρουμανία84-0Stade Pierre-Mauroy, Lille
Κυριακή 1 Οκτωβρίου22:00Νότια Αφρική - Τόνγκα49-18Stade de Marseille, Marseille
Σάββατο 7 Οκτωβρίου22:00Ιρλανδία - Σκωτία36-14Stade de France, Saint-Denis
Κυριακή 8 Οκτωβρίου18:45Τόνγκα - Ρουμανία45-24Stade Pierre-Mauroy, Lille