23 Σεπτέμβριος, 2017

• Wiki

Το Sevens έλαμψε στο Las Vegas

Σε ένα εκπληκτικό κλίμα, με φιλάθλους που έδωσαν απίστευτη ώθηση και ρυθμό, αλλά και με την παρουσία ενός πολύ δυνατού ανέμου που εμπόδιζε τις προσπάθειες των αθλητών στο ήδη κουραστικό συνθετικό τεραίν του Sam Boyd Stadium, το τουρνουά Sevens των ΗΠΑ, για το World Series ανδρών και γυναικών, διοργανώθηκε το τριήμερο 3 με 5 Μάρτη στο Las Vegas.

Αμφότεροι οι Τελικοί, σε ανδρικό και γυναικείο τουρνουά, διεξήχθησαν με αντιπάλους τις ομάδες που κατέχουν τις δύο πρώτες θέσεις στις αντίστοιχες βαθμολογίες. Στις γυναίκες θριαμβεύτρια αναδείχθηκε η ομάδα της Νέας Ζηλανδίας, παγιώνοντας την κυριαρχία της και επιβεβαιώνοντας το προβάδισμά της στη φετινή κούρσα που αποτελεί μια άτυπη ρεβάνς για τον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων. Στους άνδρες η Νότια Αφρική κέρδισε τον 4ο από τους 5 Τελικούς που έχει παίξει φέτος σε ισάριθμα τουρνουά, επιβεβαιώνοντας το χαρακτήρα του απόλυτου φαβορί για τον φετινό τίτλο.

Επόμενο ραντεβού για το World Series των ανδρών το Σαββατοκύριακο 11-12 Μάρτη στο Βανκούβερ του Καναδά και για τις γυναίκες στις 22 και 23 Απρίλη στο Κιτακιούσου της Ιαπωνίας.

Τουρνουά Γυναικών

Στο τουρνουά των γυναικών θριάμβευσε η ομάδα της Νέας Ζηλανδίας, που με τον τρόπο αυτό διατήρησε την πρώτη θέση στη βαθμολογία του World Series, αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά από τη 2η, άσπονδη εχθρό της, Αυστραλία, της οποίας επιβλήθηκε στον τελικό. Με μεγάλη άνεση την 3η θέση κατέκτησε η ομάδα του Καναδά, η οποία έδειξε ότι βρίσκεται ένα μικρό βήμα πιο πίσω από τις κορυφαίες δυνάμεις του γυναικείου Sevens, που είναι αντικειμενικά πολύ μπροστά από τις υπόλοιπες ομάδες.

Φάση ομίλων

Στον πρώτο όμιλο η ομάδα του Καναδά έκανε έναν υγιεινό περίπατο, σκορπώντας στους 5 ανέμους τους τρεις αντιπάλους της. Τη 2η θέση κατέκτησε η Ρωσία, η οποία επιβλήθηκε σε έναν ωραίο αγώνα της Γαλλίας, με σκορ 19-22, που πήρε την πρόκριση ως 3η. Η Αργεντινή, πετυχαίνοντας 2 tries στην παρθενική της εμφάνιση στο World Series, δεν κατάφερε να αποφύγει τις 3 ήττες.

Ο δεύτερος όμιλος φιλοξένησε τη μονομαχία των ΗΠΑ με τα Φίτζι. Αν και οι Αμερικανίδες κατάφεραν να κερδίσουν το μεγάλο παιχνίδι με σκορ 14-7, εν τούτοις, στο ξεκίνημα έχασαν από την Ιρλανδία, με σκορ 21-24. Η Ιρλανδία με τη σειρά της, χάνοντας από τα Φίτζι αλλά φέρνοντας ισοπαλία με την Ισπανία, πήρε την πρόκριση για το κυρίως ταμπλώ.

Στον τρίτο όμιλο έπαιζαν οι δύο καλύτερες ομάδες της χρονιάς. Στο μεταξύ τους παιχνίδι η Νέα Ζηλανδία επιβλήθηκε με σκορ 21-14 της Αυστραλίας, ενώ Αγγλία και Βραζιλία, δεν κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση.

Τελική φάση

Challenge Trophy (Θέσεις 9-12)

Στο Challenge Trophy οι Αγγλία και Ισπανία κέρδισαν τις ομάδες της Νότιας Αμερικής, Αργεντινή και Βραζιλία αντίστοιχα, ώστε να βρεθούν στον Τελικό. Τελικά οι Ισπανίδες επικράτησαν με 10-0, κερδίζοντας την 9η θέση και σημαντικό έδαφος στο κυνήγι της πρόκρισης στο World Series του 2017-18.

Προημιτελικά

Στα προημιτελικά οι 4 ομάδες που προκρίθηκαν δε συνάντησαν ιδιαίτερη αντίσταση. Ξεχώρισε η νίκη του Καναδά, με 33-0 επί της Γαλλίας, όμως άνετες νίκες πήραν και η Αυστραλία και η Νέα Ζηλανδία απέναντι σε Φίτζι και Ρωσία αντίστοιχα. Οι ΗΠΑ επικράτησαν με τη μικρότερη διαφορά, 20-12, απέναντι στην Ιρλανδία.

Plate (Θέσεις 5-8)

Στα ημιτελικά τα Φίτζι κέρδισαν ένα πολύ αμφίρροπο παιχνίδι με αντίπαλο τη Γαλλία, όπου το τελικό σκορ ήταν 15-12. Την ίδια δυσκολία δεν αντιμετώπισε η Ρωσία, που επιβλήθηκε της Ιρλανδίας με 20-5. Την 7η θέση κατέκτησαν οι Γαλλίδες, νικώντας με 15-5 την Ιρλανδία, ενώ την 5η θέση του τουρνουά και την 4η της συνολικής κατάταξης, κατέκτησαν τα Φίτζι, νικώντας σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, με σκορ 19-17, τη Ρωσία.

Cup (Θέσεις 1-4)

Η Αυστραλία και η Νέα Ζηλανδία επιβλήθηκαν του Καναδά και των ΗΠΑ αντίστοιχα, προκειμένου να συναντηθούν για 3η συνεχόμενη φορά στον τελευταίο τους αγώνα σε ένα τουρνουά του φετινού World Series. Η επανάληψη του τελικού του Dubai, διεξήχθη αυτή τη φορά για την 3η θέση και βρήκε τον Καναδά να θριαμβεύει επί των ΗΠΑ, με σκορ 31-7, ενώ αντίστοιχη ήταν και η υπεροχή της Νέας Ζηλανδίας στον Τελικό, απέναντι στην Αυστραλία, όπου με σκορ 31-7 πήρε τη 2η νίκη της στο φετινό World Series.

Φάση ομίλων

Ο πρώτος όμιλος ήταν μια απλή βόλτα για τη Νότια Αφρική, που κέρδισε με χαρακτηριστική άνεση και τους 3 αγώνες, ενώ για την πρόκριση στην οχτάδα πάλεψαν Καναδάς και Γαλλία. Οι Καναδοί ήταν εμφατικά καλύτεροι, κερδίζοντας τον κρίσιμο αγώνα με σκορ 21-0, ενώ η Ουαλία κατάφερε να αποτελέσει δύσκολο αντίπαλο μόνο για τον Καναδά, από τον οποίο έχασε με διαφορά μόνο 3 πόντων.

Στο δεύτερο όμιλο συναντήθηκαν οι ομάδες των δύο πιο γρήγορων ανθρώπων στο παγκόσμιο ράγκμπι. Σ’αυτή την άτυπη μονομαχία η Αγγλία πήρε τη νίκη απέναντι στις ΗΠΑ και την πρωτιά, ενώ η Σαμόα κατάφερε να κερδίσει μόνο τη Χιλή, που στο πρώτο της τουρνουά κατάφερε να πετύχει 3 tries στη φάση των ομίλων.

Η μεγάλη έκπληξη έγινε στον 3ο όμιλο, όπου η Αργεντινή κέρδισε την πρώτη θέση, επικρατώντας της Νέας Ζηλανδίας με σκορ 10-12, αν και δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Κένυας, με την οποία ήρθε ισόπαλη με σκορ 14-14. Αργεντινή και Νέα Ζηλανδία πήραν την πρόκριση, ενώ η Κένυα με 6 πόντους και η Ρωσία με 3 ήττες, προχώρησαν στους αγώνες κατάταξης 9-16.

Τέλος, στον 4ο όμιλο, Αυστραλία και Φίτζι είχαν το θεωρητικό και πρακτικό προβάδισμα, με τους χρυσούς ολυμπιονίκες και απόλυτους κυρίαρχους από τα Φίτζι να κερδίζουν το μεταξύ τους ματς με σκορ 24-17. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι ο Ed Jenkins έγραψε ιστορία περνώντας στην πρώτη θέση των try scorers με το εθνικό αντιπροσωπευτικό συγκρότημα. Η Σκωτία, αν και κέρδισε την Ιαπωνία, δε μπόρεσε να κάνει την έκπληξη και να πάρει την πρόκριση για την οχτάδα.

Προημιτελικά κατάταξης (9-16)

Οι Γάλλοι, στη ρεβάνς του αγώνα που τους κόστισε την είσοδο στην 4άδα των Ολυμπιακών Αγώνων, αντιμετώπισαν τους Ιάπωνες. Αυτή τη φορά, τα λάθη έγιναν κυρίως από τους αντιπάλους τους κι έτσι οι Bleus επιβλήθηκαν με σκορ 24-14. Το πιο εύκολο έργο είχε θεωρητικά η Κένυα, η οποία αντιμετώπισε την αδύναμη αλλά θεαματική Χιλή. Οι λατινοαμερικάνοι κυνήγησαν τη μεγάλη έκπληξη, αλλά τελικά ηττήθηκαν ύστερα από ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, με σκορ 21-19. Στην πάντα ιδιότυπη κόντρα του βρετανικού ράγκμπι, η Ουαλία αντιμετώπισε τη Σκωτία. Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι και μάλιστα κάποια στιγμή τα αίματα άναψαν με τρόπο ασυνήθιστο για αγώνα Sevens. Η Σκωτία, κάνοντας μια μεγάλη ανατροπή, πήρε την πρόκριση με σκορ 28-21. Τέλος, η Ρωσία δυσκόλεψε μόνο προσωρινά τη Σαμόα, που πήρε την πρόκριση με σκορ 31-7.

Η προημιτελική φάση είχε τεράστιο ενδιαφέρον, με τους 4 αγώνες να αποτελούν κορυφαίες και αμφίρροπες μονομαχίες. Στην πρώτη αναμέτρηση, η επικεφαλής της βαθμολογίας Νότια Αφρική, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να κερδίσει με 17-14 την Αυστραλία, βγάζοντάς την έξω από την τετράδα. Στη συνέχεια, η Αργεντινή, έδειξε ότι ήταν ικανή να κάνει το μεγάλο θαύμα απέναντι στις ΗΠΑ, όμως η ταχύτητα του Baker και του Unufe ανέτρεψαν τη μεγάλη διαφορά του πρώτου ημιχρόνου, δίνοντας στους γηπεδούχους την πρόκριση με σκορ 19-21. Το πιο εύκολο έργο είχαν τα Φίτζι, που επιβλήθηκαν του Καναδά με σκορ 31-12, ενώ στη μεγάλη μάχη της βραδιάς, που έκλεισε τη 2η ημέρα, η Νέα Ζηλανδία επιβλήθηκε της Αγγλίας με 19-0.

Shield (Θέσεις 13-16)

Στα ημιτελικά του Shield η Ιαπωνία κατάφερε να κερδίσει τη Χιλή, η οποία τελείωσε το τουρνουά στην τελευταία θέση, πετυχαίνοντας ωστόσο ακόμα ένα try στην τελευταία της αναμέτρηση. Μεγάλης έκτασης νίκη, πέτυχε η Ουαλία, που επιβλήθηκε με 24-7 της Ρωσίας.

Στον τελικό το σκορ άνοιξε η Ουαλία όμως η απάντηση των Ιαπώνων ήταν άμεση. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με ισχνό προβάδισμα των Ουαλών. Στην επανάληψη η εικόνα ήταν αντίστοιχη, όμως οι Ουαλοί κατάφεραν να διατηρήσουν αυτή τη διαφορά και να πάρουν τη 13η θέση με σκορ 21-19.

Trophy (Θέσεις 9-12)

Στον πρώτο ημιτελικό του Trophy η Κένυα κυριάρχησε απέναντι στους Γάλλους που έκαναν αμέτρητα λάθη, με αποτέλεσμα να πάρει την πρόκριση με σκορ 24-7. Αντίστοιχα εύκολη υπόθεση ήταν η πρόκριση και για τη Σαμόα που επιβλήθηκε της Σκωτίας με το ευρύ σκορ 24-0.

Στον τελικό η Κένυα μπήκε πιο δυνατά, διαμορφώνοντας το σκορ του ημιχρόνου 14-0, όμως με την έναρξη της επανάληψης η Σαμόα κατάφερε να ισοφαρίσει. Ένα try στο τελευταίο λεπτό ήταν αυτό που οδήγησε την ομάδα της Κένυα στην επικράτηση με 21-14.

Με τον άνεμο να δυναμώνει ξεκίνησε η ημιτελική φάση του Plate, όπου η πρώτη αναμέτρηση ήταν αυτή ανάμεσα στην Αυστραλία και την Αργεντινή. Η Αυστραλία, σε ένα παιχνίδι όπου όλοι οι αθλητές δοκίμασαν τα όρια της αντοχής τους, κατάφερε να βρει τις λύσεις απέναντι στην εξαντλημένη Αργεντινή και να πάρει την πρόκριση με σκορ 14-0. Στον δεύτερο ημιτελικό, η Αγγλία κατάφερε να επιβληθεί του Καναδά, ο οποίος πέτυχε μάλιστα ένα try μετά από ένα καταφανέστατο knock-on, χωρίς να καταφέρει κάτι παραπάνω όμως από το να μειώσει στο τελικό σκορ, 12-5.

Ο τελικός ήταν αμφίρροπος, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν τη νίκη υπό πολύ σκληρές συνθήκες, καθώς ήταν επιβεβαρρυμένες από την κούραση των 3 ημερών και τις προσπάθειές τους δυσκόλευε ακόμα περισσότερο ο δυνατός άνεμος που δε σταματούσε στο Las Vegas. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με μια σχετική ισορροπία, καθώς οι Αυστραλοί κέρδισαν ένα προβάδισμα 2 πόντων, με κάθε ομάδα να πετυχαίνει από 1 try. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες δε μπορούσαν να φτάσουν ούτε καν κοντά στην επίτευξη ενός try όμως τη λύση για τους Άγγλους έδωσε ο Norton, που βρίσκοντας το χώρο στην εκπνοή, εκμεταλλευτόμενος την ταχύτητά του έφτιαξε ένα εύκολο try για τον Charlton Kerr που έδωσε την 5η θέση στην ομάδα του, διαμορφώνοντας το σκορ 7-10.

Η καλύτερη ομάδα του φετινού World Series, Νότια Αφρική, αντιμετώπισε τη γηπεδούχο ομάδα των ΗΠΑ σε έναν ημιτελικό που διεξήχθη υπό ένα εκπληκτικό κλίμα. Οι Αμερικανοί μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι ενώ μετά από 2 λεπτά η Νότια Αφρική έμεινε και με παίχτη λιγότερο. Οι ΗΠΑ πήραν το προβάδισμα με 2 tries όμως οι Νοτιοαφρικανοί μείωσαν τη διαφορά στους 2 πόντους πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Η επανάληψη ήταν ακόμα περισσότερο συγκλονιστική με τις δύο ομάδες να σκοράρουν διαδοχικά όμως το kick του Hughes για τον Baker προδόθηκε από τον δυνατό άνεμο, με αποτέλεσμα τα Blitzboks να πάρουν τη νίκη με σκορ 20-17. Αυτή ήταν η 5η νίκη σε ημιτελικά, σε ισάριθμα τουρνουά, για τη Νότια Αφρική, τη φετινή σεζόν.

Στον δεύτερο ημιτελικό η ομάδα των Φίτζι αντιμετώπιζε τη Νέα Ζηλανδία. Με βάση τις συνθήκες των ισχυρών ανέμων που επικρατούσαν, τα Φίτζι είχαν ένα μικρό μειονέκτημα προκειμένου να αναπτύξουν το αγαπημένο παιχνίδι τους. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους All Blacks, που κέρδισαν penalty try και κίτρινη κάρτα μετά από 2 λεπτά αγώνα, ενώ ένα λεπτό αργότερα, αξιοποιώντας την υπεροχή τους διπλασίασαν τα tries τους. Στη συνέχεια, έπειτα από μια οφθαλμοφανή forward pass τα Fiji μείωσαν, ενώ με την επανάληψη έφεραν τη διαφορά στους 2 πόντους. 2 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης τα Fiji πέρασαν μπροστά μετά από φάση που ξεκίνησε από ένα (τι άλλο;) offload, ώστε να πάρουν τη μεγάλη πρόκριση για τον τελικό με σκορ 19-14.

Ο μικρός τελικός αποτελούσε την τελευταία παράσταση του εκπληκτικού έργου που παρουσίασε η ομάδα των ΗΠΑ στην έδρα της. Αντίπαλος η Νέα Ζηλανδία, που είχε σίγουρα μεγαλύτερο βαθμολογικό κίνητρο, ώστε να πλησιάσει την πρώτη τριάδα της κατάταξης. Οι Αμερικανοί αφού ξεκίνησαν με την επίτευξη ενός try, είδαν στη συνέχεια τον Te Tamaki να αποχωρεί με κίτρινη κάρτα λόγω tackle πάνω από τους ώμους. Οι Νεοζηλανδοί όμως δεν πτοήθηκαν και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου απάντησαν με ένα try του Forbes για να μειώσουν τη διαφορά στους 2 πόντους. Στη συνέχεια ο Mikkelson πέτυχε δεύτερο try για τους All Blacks με το conversion να αποτρέπεται τελικά από …τον άνεμο!!! Ο Barrett στη συνέχεια πέτυχε το try για τους Αμερικανούς κάτω από τα δοκάρια, ώστε με το εύκολο conversion το σκορ να γίνει 14-10, αλλά η απάντηση από τους Νεοζηλανδούς ήταν άμεση, καθώς με το try του Molia πήραν προβάδισμα ενός πόντου. Στα τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα, οι Αμερικανοί με τον Barrett έφτασαν πολύ κοντά στο αντίπαλο try line υπό τις εκωφαντικές κραυγές των φιλάθλων “USA USA”, ώστε τελικά να πετύχουν το …χάλκινο try με τον Durutalo και να κλείσουν με έναν πολύ όμορφο τρόπο ένα καταπληκτικό τουρνουά με το σκορ να διαμορφώνεται 19-15.

Στον Τελικό αντιμέτωπες βρέθηκαν οι δύο καλύτερες ομάδες. Από τη μια η Νότια Αφρική που βρέθηκε στον 5ο τελικό σε ισάριθμα τουρνουά της φετινής σεζόν, έχοντας ήδη κερδίσει τους 3 από τους 4 τελικούς. Από την άλλη, οι χρυσοί ολυμπιονίκες του Ρίο, από τα Φίτζι, που τα τελευταία χρόνια αποτελούν το αδιαφιλονίκητο φαβορί στα Sevens αλλά φέτος έχουν βρει “το μπελά τους” με τα Blitzboks. Το πρώτο try της αναμέτρησης χρειάστηκε να το πετύχουν 2 φορές οι παίχτες των Φίτζι ώστε να το δει οι διαιτητής, αλλά ο Dakuwaqa ολοκλήρωσε επιτυχώς μια φάση που κράτησε τρισήμισι λεπτά κατά τα οποία η ομάδα του αντάλλαξε 17 πάσες, έναντι 0 των αντιπάλων τους. Στη συνέχεια όμως, ο Davouvou πλήρωσε με κίτρινη κάρτα την επιθετικότητα του παιχνιδιού των Φίτζι κι έτσι ο Cecil Afrika, μετά από μια πάσα που ήταν περίπου 5 μέτρα forward pass (πραγματικά όμως) πέτυχε το πρώτο try των Νοτιοαφρικανών κάτω από τα αντίπαλα δοκάρια ώστε να διαμορφώσει το σκορ του ημιχρόνου 7-5. Στην επανάληψη ο Dry πέτυχε ένα κανονικό και νόμιμο try για τη Νότια Αφρική, προκειμένου να αυξήσει το προβάδισμα της ομάδας του και να τη φέρει πιο κοντά σε ακόμα έναν τίτλο. Ο έτερος δεινός σκόρερ των Blitzboks, Rosco Specman, πέτυχε ένα εκπληκτικό try ώστε να κλειδώσει τη νίκη για τη Νότια Αφρική, περίπου δυόμισι λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Τα Φίτζι απάντησαν με τον Nacuqu κι έτσι έμειναν 10 δευτερόλεπτα με μια διαφορά 7 πόντων. Ομως, μια ενέργεια του Snyman που αναποδογύρισε τον Kok, έβαλε φωτιά στο τεραίν και οδήγησε στην κόκκινη κάρτα και αποβολή του παίχτη των Φίτζι με 3 δευτερόλεπτα να απομένουν στο χρονόμετρο και τους Νοτιοαφρικανούς να πανηγυρίζουν την 4η νίκη τους σε 5 τουρνουά στη φετινή σεζόν. Τελικό σκορ: 19-12.